ČEZ: Čistá Energie Zítřka a bezemisní zdroje

Současná geopolitická situace ukazuje, že naše strategie, která klade důraz na bezpečnost a bezemisní zdroje je správná. Poté co jsme se dokázali postarat o statisíce zákazníků, které zde zůstali po nezodpovědných dodavatelích se nyní soustředíme na energetickou bezpečnost do budoucna.

 

Základní doporučení Mezinárodní energetické agentury a Evropské komise je teď obdobné: potřebujeme více obnovitelných zdrojů. Jde nejen o zdroje, které neprodukují emise, ale také jde o zdroje domácí, které nepotřebují palivo, a posilují naši energetickou nezávislost a bezpečnost. ČEZ oznámil, že chce do roku 2030 postavit 6000 megawattů nových obnovitelných zdrojů a na tomto pracujeme.

 

Podobně musíme posílit energetickou jistotu do budoucna a dále rozvíjet jaderné zdroje. Plánujeme výrobu v jaderných elektrárnách dlouhodobě nad 30,5 TWh a 32 TWh do 2030 (loni jsme dosáhli 30,7 - druhá nejlepší v historii po roce 2013) a spustili jsme tendr na nový jaderný zdroje. Intenzivně pracujeme na další energetické budoucnosti, což jsou malé modulární reaktory.